OKA-LECZENIE-prototyp

Autor dzieła:

Współautorzy dzieła:

Data wykonania dzieła:

Informacje: 

.: Pierwsza książka, która została nazwana książką liberacką. Pisana od końca lat 80. Została wydana w dwunastu egzemplarzach ,a przełomie 1999 i 2000 roku. Introligatorem, który podjął się składu był Marek Kuszyna. Po raz pierwszy została zaprezentowana podczas Wystawy Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej (przy okazji międzynarodowego festiwalu Bloomsday). W trakcie jaj trwania Zenon Fajfer wygłosił odczyt-manifest Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich.
W 2009 roku „Oka-leczenie” doczekało wydania w 1001 egzemplarzach (Wydawnictwo i Księgarnia Korporacja Ha!art, Kraków). Był to 8. tom z serii wydawniczej Liberatura.
„Oka-leczenie” jest trójksięgiem składającym się z tekstu widzialnego i niewidzialnego. Ten drugi został poddany zmianom w trakcie pracy nad drugim wydaniem. Ponadto dialogi poszczególnych bohaterów książki zostały wyróżnione różnymi rodzajami czcionek.

Tekst niewidzialny został napisany metodą tekstu emanacyjnego, którego pomysłodawcą jest Zenon Fajfer. Tekst emanacyjny, w szczególności wiersz emanacyjny (np. Ars poetica), jest rodzajem akrostychu, z tą różnicą, że czyta się wszystkie początkowe litery poszczególnych wyrazów. Dzięki temu tekst staje się swoistym lingwistycznym fraktalem.

Fraktal – zbiór samopodobny, którego podzbiór przedstawia strukturę całego zbioru, w którym się zawiera. Przykładem zbioru fraktalnego jest trójkąt Sierpińskiego.

Kolekcja: